Здрастуй, криза, вихідний!

Точка зору

Звершилось: робочий люд нарешті відчув свою кровну спорідненість з олігархами та потужними фінансово-промисловими групами. Тих, що свою працю продають, і тих, що прагнуть купити її якнайдешевше, поєднала одна біда: не купують руду!

КЗРК: робочий тиждень скорочено

Якщо донедавна 100 тисяч тонн руди КЗРК відвантажував навіть на Китай, то тепер завмер і зовнішній, і внутрішній ринок. Якщо раніше, повідомив «Вестнику» голова профкому Незалежної профспілки гірників України Криворізького залізорудного комбінату Володимир АЛЄКСЄЄНКО, комбінат відвантажував своїм споживачам 500-600, а то й 720 тисяч тонн руди на місяць, то на листопад план видобутку довелося відкоригувати до рівня 400 тисяч тонн, а відвантаження споживачам — до рівня 190 тисяч тонн. На сьогодні відвантажують продукцію лише дві шахти комбінату — «Родина» та імені Леніна, а «Гвардійська» і «Октябрьська» працюють на склади.

Звісно, така ситуація не може не відображатися на зайнятості трудового колективу. І 6 листопада на спільному засіданні адміністрації та комітетів двох діючих на комбінаті профспілок — Металургів і гірників України та Незалежної профспілки гірників України — прийнято рішення про перехід трудового колективу в листопаді на 3-денний робочий тиждень, а працівників, які забезпечують видобуток, вивезення та переробку рудної маси, та чергового персоналу — на 4-денний. Це призведе до падіння рівня зарплати в середньому на 40%.

— Адміністрацією на наш розгляд пропонувався також варіант, — каже Володимир Алєксєєнко, — за якого три з чотирьох шахт були б законсервовані. Але це неминуче потягло б за собою масові добровільно-вимушені відпустки без збереження заробітної плати або скорочення чисельності працівників. Тому, з огляду на те, що треба зберегти трудовий колектив, було віддано перевагу неповному робочому тижню. Так, найсильніше це вдарить по найбільш низькооплачуваних категоріях працівників — банщицях, прибиральницях. Але, сподіваємося, вдасться втримати робітників основних професій — прохідників та грозів. Адміністрація пішла на те, аби вони брали підвищені плани-завдання або індивідуально, або на бригаду. В разі його виконання і нарахування премії люди зможуть заробити навіть при скороченому робочому тижні.

Отож, питання скорочення чисельності працівників у КЗРК на порядку денному зараз не стоїть. Втім, на фоні ситуації, що склалася, спостерігається добровільний відтік пенсіонерів та регресників. Закон «Про підвищення престижності шахтарської праці», який щодо пенсійного забезпечення вступив в дію з 1-го жовтня, дав їм можливість отримати відчутні надбавки до свого щомісячного доходу. А відтак за нинішніх умов люди не бачать сенсу залишатися на виробництві.

На сьогодні, за даними профкому НПГУ, меткомбінат імені Ілліча, «Азовсталь», Алчевський металургійний комбінат та інші споживачі заборгували КЗРК близько 118 мільйонів гривень. Грошові надходження різко впали з 15-20 мільйонів гривень на добу до 200-400 тисяч, а тому створений на підприємстві антикризовий комітет на чолі з генеральним директором Федором КАРАМАНИЦЕМ і за участю голів обох профспілкових організацій у режимі кожного дня заслуховує інформацію про надходження та використання коштів постатейно.

Що ж до позицій двох профспілок з усього комплексу проблем, то на рівні трудового колективу вони зараз збігаються. Та про вище керівництво цього не скажеш. НПГУ 26-27 листопада скликає раду голів профспілкових організацій, аби розглянути ситуацію в гірничодобувній галузі, що склалася внаслідок впливу світової фінансово-економічної кризи на економіку України, а також стан виплати зарплати та дотримання законодавства про працю на підприємствах галузі.

Тимчасом високопоставлені діячі ПМГУ закликають до шахтарських походів на Київ, під Кабмін. Утім, переконаний Володимир Алєксєєнко, такі гасла мають виключно політичний підтекст і дуже недоречні у цей скрутний час.

— Спільне засідання двох профкомів на шахті імені Леніна показало, що більше, ніж суперництво політичних еліт, людей турбують проблеми з кредитами. Адже в останній час була можливість і вони активно брали квартири і машини. Це добре видно по тому, наскільки сьогодні заповнені автомобілями стоянки біля шахт. Апелюючи до Федора Караманиця як депутата обласної ради, ми дали йому наказ піднімати це питання на рівні області. Самі ж по лінії НПГУ через нашого лідера Михайла Волинця ставитимемо проблему перед Кабміном. Можливо, треба писати банкам якісь гарантійні листи стосовно наших працівників чи в якийсь інший спосіб убезпечувати їх від проблем з банківськими установами, які скоро можуть розпочатися.

«Суха Балка»: 3-дений робочий тиждень

Як повідомив «Вестнику» голова профспілкової організації Незалежної профспілки гірників України «Сухої Балки» Едуард КОМАР, на підприємстві прийнято рішення адміністрації та двох профкомів про перехід з 20-го листопада на 3-денний робочий тиждень. За його словами, реальні доходи працівників підприємства при цьому впадуть на 50%.

Перехід на варіант неповної трудової зайнятості існуючої чисельності працівників також зумовлений падінням обсягів відвантаження руди споживачам з 300 до 140 тисяч тонн на місяць. При цьому, як підкреслив Едуард Комар, в спільній постанові з цього питання зазначено, що при досягненні обсягу видобутку руди 220 тисяч тонн підприємство має повернутися до звичайного режиму роботи. Тож, якщо обсяг продажу руди залишиться на рівні 140 тисяч тонн, видобуток 80 тисяч тонн має бути оплачений за рахунок власника.

Новини

12 Липня 2024

В українських ПСГ накопичено 9,7 млрд куб м газу

Україна втратила майже всю маневрову генерацію – Зеркаль

Продажі сталі в Італії у I півріччі впали на 15%

Будівництво євроколії до Ужгорода так і не розпочалось

В Англії збудують електростанцію, що працює на водні

Уніфікація тарифу на розподіл електроенергії призведе до дискримінації великих промспоживачів

ВВП України у червні зріс на 1,1%

ООН вимагає від РФ терміново повернути Україні ЗАЕС

Відкриття Миколаївських портів допоможе диверсифікувати експортні вантажопотоки

До Конгресу США внесли законопроєкт про викиди вуглецю за прикладом європейського CBAM

Китай прискорює перехід на зелену сталь

Сьогодні через рекордну спеку енергетики збільшать тривалість відключень

Частка збиткових вугільних підприємств у Росії перевищила 52%

Державний титановий комбінат відновив видобування руди

Світовий попит на морські контейнерні перевезення у травні досяг історичного максимуму

Мін’юст подав позов до ВАКС про застосування санкцій до російського олігарха Усманова

ВСІ НОВИНИ ⇢