Литвин згоден стати спікером на декілька годин?
Точка зоруНадії були марними, а оптимістичні прогнози не справдилися: у вівторок Верховна Рада так і не змогла обрати спікера.
Питання про обрання голови парламенту було включене до порядку денного роботи ВР на 18 листопада. Але вже зранку єдиний на даний момент офіційний кандидат на цю посаду Володимир Литвин заявив, що сьогодні Верховна Рада не зможе вибрати спікера.
«Я думаю, що сьогодні роботи не буде, і голова вибраний також не буде», – зазначив голова блоку свого імені – і як у воду дивився.
На початку засідання ВР «литвинівець» Сергій Гриневецький зазначив, що фракція Блоку Литвина наполягає на першочерговому вирішенні питання щодо обрання спікера. Говорили про необхідність якнайшвидшого обрання керівника парламенту й інші нардепи, але їхні наполягання залишилися лише словами.
Рішенням 300 народних обранців ранкове засідання було закрите, а вони самі вирушили працювати в комітетах до четверга. Перший віце-спікер Олександр Лавринович пояснив таке рішення тим, що
«на розгляді парламенту знаходяться чотири антикризові законопроекти, внесені урядом, і очікується надходження ще ряду законопроектів, а також є ряд альтернативних антикризових законопроектів від депутатів».
Після закриття засідання нунсівець Роман Зварич розказав журналістам, що на погоджувальній раді лідер Блоку Литвина взяв самовідвід з посади спікера, але не захотів оголосити про це в сесійній залі.
«Вам (журналістам – ред.) вони говорять про те, що треба працювати над законопроектами – криза в країні, тощо. Насправді мова йшла на погоджувальній раді про те, що нема голосів і тому треба відкласти це питання (обрання спікера – ред.). Яким чином відкласти? Прийняти так зване протокольне рішення, яке, між іншим, не передбачено регламентом Верховної Ради», – наголосив депутат.
Зварич зазначив, що керівники фракцій розуміють: за кандидатуру Литвина немає голосів. «І сам Володимир Михайлович (Литвин – ред.) це розуміє, але брати самовідвід на цьому етапі – це означало би, що на наступних етапах буде важко сказати: «Так, я тепер готовий», – додав Зварич.
У той же час ані спростувати, ані підтвердити інформацію про самовідвід Володимира Литвина поки що не вдалося. Зокрема, народний депутат з Блоку Литвина, один зі спікерів фракції Олег Зарубінський зазначив у коментарі , що Роман Зварич – «доволі заангажоване джерело» інформації. «Я не був на засіданні погоджувальної ради, а Володимир Михайлович про це у фракції нічого не казав», – пояснив депутат.
Наскільки великі шанси у Володимира Литвина бути обраним головою ВР у четвер, на наступному пленарному засіданні? На думку Олега Зарубінського, це залежить від бажання депутатів.
«Якщо вони захочуть якусь технічну фігуру, покликану підписати закон про фінансування дострокових виборів, ще якісь законопроекти тимчасового характеру, тоді не Литвин потрібен, це зрозуміло. Якщо йдеться про бажання мати працюючий, системний, ефективний державний орган, тоді, звичайно, має бути Литвин», – упевнений пан Зарубінський.
За словами депутата, складно сказати, чи є зараз у ВР достатня кількість голосів для підтримки Володимира Литвина. «У всякому разі, в приватних бесідах, а не в інтерв’ю на камеру депутати з різних фракцій говорять про те, що це був би просто оптимальний варіант», – розказав він .
А у самого Литвина є привід дуже напружено подумати над своїм майбутнім у ролі керівника парламенту. Кажуть, що Блок Юлії Тимошенко підготував Володимиру Михайловичу пропозицію, від якої складно відмовитись.
Джерело у фракції заявило, що
Литвину пропонується не тільки спікерська посада, але і такі «жирні» міністерства, як Мінфін (зараз ним керує Віктор Пинзеник), Мінтранспорту (Йосип Вінський), а також Мінекології (Георгій Філіпчук).
Утім, у Блоці Литвина до пропозицій БЮТ ставляться скептично. Олег Зарубінський сказав, що вважає лідера фракції оптимальною кандидатурою на пост спікера, але торги з БЮТ у цьому плані безглузді: «Вони можуть пропонувати що завгодно, але у них немає другого учасника коаліції — в НУНС більшість не хоче йти в коаліцію з БЮТ. Для Блоку Литвина немає великої різниці між Блоком Тимошенко і Партією регіонів, але ситуація складається так, що єдиною реальною коаліцією за нашою участю може бути лише союз з ПР і НУНС», – сказав він.
На думку президента соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка, зараз у парламенті відбувається «боротьба нервів» навколо процесу обрання спікера. «Справа в тому, що, напевно,
на горизонті з’явився ще якийсь кандидат, окрім Лавриновича і Плюща, а може бути, і не один. І звичайно ж, Литвин сильно переживає.
У цій ситуації йому потрібно вести переговори – яка група його підтримає, і чи стане ця група основою для фракції. Якщо він вирішить це політичне питання, це буде набагато краще, ніж тіньові політичні зусилля», – сказав політолог у коментарі .
Пан Небоженко вважає, що вірогідність відтворення коаліції залишається високою. «Припустимо, буде демократична коаліція-2. Або Литвин намагатиметься з’єднати залишки «Нашої України», свою фракцію і Партію регіонів», – передбачив він.
Невідомо, чи захоче Литвин обиратися на пару місяців, якщо загроза з боку Президента про перевибори не зникне. Утім, за словами Віктора Небоженка, політику не можна ставити запитання, чи піде він у владу на декілька місяців. «Та вони на декілька годин підуть! У них здорове, сильне відчуття влади. Тому вони не соромляться. Тим більше щомісяця ситуація змінюється. Наприклад, хто знав, що буде криза? До речі, ця криза дуже сильно змінює політичні та економічні конфігурації», – сказав він.
Політолог вважає, що криза зараз відіграє набагато більшу роль і щодо майбутньої коаліції, і щодо парламентських і президентських виборів, ніж розрахунки основних учасників цих подій.
«Ніхто зараз не хоче про це казати, але криза вже спутала всім карти. Змінилися всі стратегії, коли один захищав владу, а інший нападав; думали, хто буде президентом, хто не буде, яка буде коаліція… тепер зовсім нові критерії з’явилися.
Грубо кажучи, треба рятувати навіть не просто Україну, а конкретні галузі, конкретні фінансово-промислові угрупування. А це вже вимагає від політиків зовсім інших ролей», – наголосив пан Небоженко.
За словами експерта, якщо раніше політики не рахувались із населенням, були відверто безвідповідальними, то вже з олігархами так не вчиниш. «У політичну гру вступили олігархи. Тому на нас очікує дуже багато несподіванок на політичному небосхилі», – спрогнозував він.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram