Єврокомісія пропонує новий формат відносин
Точка зоруУчора у Брюсселі Президент Єврокомісії Жозе Мануель Барозу та комісар ЄС з питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Фереро-Вальднер презентували пропозицію стосовно Східного партнерства — нової ініціативи, яка передбачає поглиблення відносин між ЄС та Україною, Вірменією, Азербайджаном, Грузією, Молдовою та Білоруссю в рамках Європейської політики сусідства. Українські журналісти мали можливість стежити за цією подією під час відеомосту з Брюсселем. А після завершення презентації на їхні запитання відповів Голова Представництва Єврокомісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.
Метою Східного партнерства є політична асоціація та економічна інтеграція з Євросоюзом. Проте, Україна майже рік веде переговори з приводу підписання угоди про асоціацію, а з моменту нашого вступу до СОТ і про створення зони вільної торгівлі. Навіщо ж у такому разі Україну приєднали до когорти таких країн, як, приміром, Білорусь та Азербайджан, демократичні стандарти яких не відповідають європейським, незрозуміло. Запитання про таке дискримінаційне ставлення до нашої країни звучали і у брюссельській, і у київській залах. Пан Баррозу відповів, що «Україна справді досягла більшого прогресу порівняно з сусідами. Але Східне партнерство зможе додати їй можливостей для поглиблення відносин з ЄС». Беніта Ферреро-Вальднер додала, що участь нашої держави у Східному партнерстві дасть можливість отримувати ще більшу фінансову допомогу від Брюсселя. Нині в рамках програми європейської політики сусідства в період з 2007 по 2010 роки Україна отримає 494 млн. євро, тоді як програма Східного партнерства передбачає збільшення фінансування всіх країн-учасниць на 350 млн. євро. Щоправда, скільки грошей з цієї суми отримає Київ, поки що незрозуміло. А Голова Представництва Єврокомісії в Україні Жозе Пінту Тейшейра нагадав, що хоча Східне партнерство й не надає жодної перспективи членства в ЄС, проте всі попередні поповнення Євросюзу відбувалися в «пакеті», наприклад, країни Іберійського півострова, Східної Європи та Балтики.
Інше важливе питання: чи не стане Східне партнерство інструментом для зниження впливу Москви в регіоні. Жозе Мануель Баррозу, коментуючи таке висловлювання, заявив: «Холодна війна закінчилася. Ми проти розділу континенту на сфери впливу». Водночас Президент Єврокомісії на початку своєї промови не приховував, що появу Східного партнерства значною мірою спричинив кавказький конфлікт.
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram