Оголена

Точка зору

2008-й став роком безпрецедентного вільнодумства, такої собі абсолютної і нестримної свободи слова. Президент і прем’єр посварилися. Про це балакають в електричці, на базарі, в черзі до стоматолога. Ну, звичайно ж, і на телешоу Савіка Шустера. А ще майже на всіх телеканалах – крім, може, спортивних. А ще – в пресі й по радіо. Багатьом хотілося б заспокоїти державців словами баби Параски (підслуханими гумористом Яном Таксюром):

І кажу я: Юленько!
Помирися з Вітєю!
Ворогам всім – дуленька,
І піде развітіє…

Вже й не до «развітія» – люди жахаються кризи. А ще більше їх непокоїть керівництво держави, яке під мантри про коаліцію тільки й сипле сіль на вавку. І конфронтує.

При цьому когось дратує позиція прем’єра, хтось невдоволений пре­­зидентом. Та цим не закінчується: звідусюди лають також Нацбанк, спіке­­ра й увесь парламент, СБУ, київсько­­го мера, весь Кабмін і окремих міністрів, особливо внутрішніх справ. А ще – критикують ієрархів майже всіх церков, а ще – Гідрометцентр, МакДональдс, жеки… І окремо – опо­­зицію, яка нічого не робить, вирішивши 100 днів перечекати невідомо чого.

Тобто зон і персон поза жорсткою, ба навіть нищівною критикою не залишилося. Хтось використовує приватні рупори, хтось – державні. Однак і відкидати звинувачення теж має можливість кожен з учасників цих змагань. Отак на повну котушку запрацював ресурс, якого наше су­спільство тривалий час не мало і до якого доп’ялося нині, мов дистрофік до їжі – свобода слова. Й від неї, виявляється, інколи теж може знудити.

Слава Богові, наші політики вже цінують суспільну думку, розуміючи, що вона конвертується в електоральний капітал. Але наразі ми бачимо апофеоз чи навіть «апофігей» тієї свободи, коли дискурс вихлюпується за рамки не лише політики, а й інтелектуального політесу – чемності, логіки, поваги до фактів. І тоді будь-який оратор перетворюється на язикату Хвеську.
«Свобода приходить оголена», – писав поет-футурист. Дочекалися – вона таки прийшла, і немає для неї хоч якоїсь гамівної вишиванки.

Одне з базових прав людини – говорити те, що думаєш. Українці протягом більшої частини своєї історії були цього щастя позбавлені. Хто забув, цензуру скасовано де-юре лише 1990 року. Хоча де-факто вона діяла і за Кравчука, і за Кучми. Та й зараз інколи чути: «Ну що там та свобода? Борщу з неї не звариш».

Вирішення будь-якої проблеми починається з її обговорення. Ба, не тільки проблеми: й кохання розквітає зазвичай після освідчення. Завжди десь на початку пульсує свобідне і щире слово. Тарас Шевченко недаремно ж ставив на сторожі біля «малих німих» українців саме цей «основний інстинкт» – свободу слова. Коли вона є, відрізнити істину від амбіційної помилки чи лжесвідчення буває хоча й складно, але таки можливо. Коли такої свободи нема – нам залишають тільки право вірити красивим і розумним керманичам. Але ж треба вміти не тільки говорити, а й домовлятися. І відтак – діяти.

Тож нехай сваряться, лаються, жують тістечка – ми скоро голосуватимемо. Вже в Новому році.

Новини

6 Лютого 2026

НБУ попереджає: тарифи на комуналку можуть піднятися після зими

Екологічний податок в Україні не працює на декарбонізацію: це суперечить нормам ЄС 

Україна передумала вводити жорсткі податки для ФОПів

Нові “зелені” бульдозери та навантажувачі виходять на роботу у Пілбарі

Нацбанк погіршив прогноз інфляції через руйнування в енергетиці: що буде з цінами

РФ намагається легалізувати окупацію ЗАЕС і готує її підключення до своєї енергосистеми

Тимчасове обмеження експорту брухту з України не загрожує польській металургії – аналітики

Українські експортери отримають реальні дані для розрахунку вуглецевого сліду

Росія розпочала будівництво АЕС в Угорщині 

5 Лютого 2026

Дарницьку ТЕЦ відновлюватимуть близько двох місяців

Європарламент хоче заборонити російську сталь

Свириденко розповіла, який бізнес зможе бронювати 100% співробітників

ЄБРР повідомив про рекордні інвестиції в Україну

Виробництво вантажних тралів в Україні зросло на 18% 

Олімпіада-2026: де в Україні безкоштовно дивитися Ігри в Італії

Економіка України показала зростання попри кризу

ВСІ НОВИНИ ⇢