Гривні допоможуть вибори

Точка зору

Якщо подивитися на поточний стан валютного ринку України, то виникає ряд складних питань. Вони стосуються кожного з нас.

Давайте уявімо собі валютний ринок через бухгалтерський баланс. По ліву сторону - надходження, по праву - витрати.

Спочатку оцінимо потенційні витрати. У 2011 року дефіцит зовнішньої торгівлі України склав майже $10 млрд, і це ще за часи добрих цін на метали. У 2012 році потрібно бути готовим до того, що нам знадобиться близько $12-14 млрд, щоб покрити дефіцит зовнішньої торгівлі. Таке збільшення суми пов'язане з новими цінами на газ та одночасним зниженням цін на метали, що експортуються з України.

Існують також зовнішні виплати. У 2012 році потрібно буде віддати нерезидентам близько $7,8 млрд у вигляді старих боргів і відсотків за ними. Хоча частка цих боргів існує лише на папері, і насправді вони є дещо іншим явищем.

Готівковий ринок валюти залишається як фактор тиску на курс, хоча він має послабити свій вплив. У 2011 році нетто-купівля готівкової валюти склала майже $12 млрд. У 2012 році хочеться сподіватися, що за рахунок припливу готівкової валюти під час Євро-2012 і за рахунок паспортизації вдасться зменшити попит на готівкову валюту до $6-8 млрд. Хоча, звичайно, це теж велика сума.

Тепер подивимось, як виглядатиме інша сторона балансу, яка відображає надходження. Скажемо відразу, в 2012 році особливого припливу валюти не очікується.

Надія на кредити МВФ залишається. Вони були б дуже доречні, тому що без кредитів МВФ інші зарубіжні інвестори, швидше за все, Україні в борг не даватимуть.

Це ще на початку 2011 року Україні вірили, і можна було за старою звичкою розміщувати державні єврооблігації. Але тепер уже ніхто за кордоном не хоче купувати навіть держоблігації України. Потрібен позитивний сигнал, і цей сигнал може бути тільки з боку МВФ.

У 2012 році може виникнути надходження валюти за рахунок приватизації. Дуже часто "наші люди" купують "наші заводи" з офшорів або навіть таких країн, як Австрія. Але навряд чи нам варто очікувати великих грошей, тому що ціни продажу приватизованих об'єктів дуже низькі.

Крім, того останнім часом різко зростають виплати дивідендів українськими компаніями на адресу своїх іноземних власників. Лише за 9 місяців 2011 року українські компанії сплатили у вигляді дивідендів своїм зарубіжним власникам близько $4 млрд.

У 2012 році велика надія покладається на гроші українських гастарбайтерів. У 2011 році вони перерахували в Україну близько $8 млрд. Хочеться вірити, що в 2012 році приплив грошей від гастрабайтерів буде не меншим за $10 млрд. Надія є завжди.

Ситуація не проста. Потрібно багато валюти, а її постійно бракує. Але є один фактор, який дійсно може вирішити всі ці проблеми валютного ринку навіть якщо не прибрати їх одним махом, то істотно поліпшити ситуацію. І називається цей фактор "вибори".

Уже кілька разів у ЗМІ з'являлася інформація, що стати депутатом Верховної ради - справа не дешева. І ті, хто бажають взяти участь у цьому марафоні, повинні будуть витратитися. В окремих ЗМІ називають суму від $1 млн до $5 млн за прохідне місце. Швидше за все, це відповідає істині.

Якраз завдяки виборам Україна може відчути "ефект припливу інвестицій". Дуже часто для проведення своєї передвиборної компанії партії і майбутні депутати використовують готівкову валюту і гроші з офшорів. Як результат, напередодні виборів приплив валюти в Україну завжди збільшувався. Хоча відразу після виборів утворюється протилежний рух – ті, хто заробили на виборах, виводять свої гроші.

У різні роки надходження оцінювали різними цифрами, але нижче $4-6 млрд "на вибори" Україна не бачила. З урахуванням зростання вартості проблем і складності виборів, зараз можна говорити про суму в $10 млрд.

Ці гроші можуть надати істотну допомогу українському валютному ринку. Може бути навіть так, що якщо в 2011 році валюта тікала з України, то в 2012 році вона стане прискореними темпами "повертатися". Воістину, вибори для України - майже панацея для вирішення багатьох проблем і завдань. Може, їх влаштовувати частіше?

Олександр Охріменко

Новини

2 Грудня 2022

У жовтні 2022 року виробництво сталі в Туреччині скоротилося на 17,8%

Італія введе тимчасову адміністрацію на завод російського Лукойла

Енергоатом та Holtec обговорили спільні проєкти та поглиблення співпраці

Українцям спишуть кредити на майно, знищене окупантами

Кабмін звільнив від імпортного мита та ПДВ комплектуючі для виробництва генераторів

Метінвест розробив броньовані щити для операторів крупнокаліберної зброї

SCM сплатила до бюджету понад 60 млрд грн податків

Власники танкерів відмовляються перевозити російську нафту

За недотримання графіків відключень світла відповідатимуть керівники обленерго

Дефіцит держбюджету України перевищив 800 млрд грн

Український експорт у листопаді лишився на рівні минулого місяця

На відновлення України необхідно щонайменше 350 млрд дол – СБ

Airbus за кілька місяців обіцяє відмовитись від російського титану

Росії не вдасться повністю відключити Україну від електрики – гендиректор ДТЕК

Верховна Рада спростила розробку родовищ корисних копалин

Уряди ЄС погодили обмеження ціни на російську нафту

ВСІ НОВИНИ ⇢