Віддав банку квартиру – сплати податки

Точка зору

Колишнім клієнтам банків, які не могли платити за іпотечним кредитом, рік тому найбільшим лихом в своєму житті вважали колекторів. Але тепер їм доведеться стати клієнтами Податкової.

Виявляється, що коли вони віддали банку свою квартиру, а той списав решту боргу, вони отримали прибуток. І з цього прибутку мають сплатити подохідний податок у розмірі 15-17%. Тобто, в очах податківців, вони заробили на цій операції, і мають поділитися з державою.

У минулому році банки втомилися вести війну с власниками кредитних квартир, що не могли платити за кредитом. Деяким з таких клієнтів вони пропонували: віддай нам квартиру, і ми зарахуємо її вартість в якості погашення боргу. Навіть якщо квартира коштує менше, ніж сукупна сума боргу, решту кредиту ми анулюємо. Таким чином, наприклад, квартирою вартістю $100 тис можна було погасити кредит на $150 тис.

Крім того, зазвичай за простроченими кредитами нараховані штрафи та пені на дуже великі суми – часом вони навіть перевищують основну суму боргу. Подібне анулювання дозволяє позбутися і таких проблем. Анулювання є вигідним для банків, оскільки вони роблять свій баланс чистішим. Без списання вони мають відрахувати зі свого прибутку усі 100% суми кредиту, за вирахуванням вартості квартири. Отже, в разі списання вони нічого не втрачають, а лише вивільняють гроші, і можуть їх знову видавати у вигляді кредитів.

Багато клієнтів були щасливі, що можна так просто вирішити проблему з банком. Але вони не знали, що отримали дохід у вигляді додаткового блага. Якщо банк повідомив, що він достроково анулював борг, не розпочинаючи процедури банкрутства, боржник має сплатити податок з такого доходу, та відобразити його у річній податковій декларації. Така вимога міститься у розділі „д” підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового Кодексу

Нагадаємо, ставка податку на доходи фізичних осіб складає 15% за перші десять розмірів мінімальної заробітної плати (зараз це 10730 грн), плюс 17% з суми, що перевищує цю величину. Отже, мова йдеться про досить великі гроші. У наведеному нами прикладі, це майже 70 тис грн, або $9 тис.

„Очікуване масове списання безнадійної заборгованості ще більше ускладнить і без того непросте фінансове становище неплатоспроможних громадян та призведе до виникнення у них нового, тепер уже податкового боргу”, - вважає голова Комiтету партiйного контролю полiтичноi партii "Фронт змiн" Андрій Пишний.

Він вважає за потрібне затвердити законопроект, яким пропонується встановити нульову ставку оподаткування за такими операціями. „Така практика є абсолютно нелогічною, оскільки першочерговою метою анулювання заборгованості є її повна ліквідація, а не створення нового боргу у вигляді неперерахованого податку з доходу платника податку”, - йдеться у пояснювальній записці до цього законопроекту.

Там же наведений приблизний обсяг операцій, за якими податківці можуть мати претензії до фізичних осіб. „Як повідомив заступник голови НБУ Ігор Соркін 15 листопада 2011 року, з початку поточного року українські банки списали безнадійну заборгованість за кредитами на суму понад 21 млрд грн”, - каже автор документу. Можна припустити, що кілька мільярдів з цієї суми стосується саме випадків, коли квартирою гасили кредити.

У Податковій не приховують, що в Україні з’явилися нові платники подохідного податку. „Платник податку – боржник зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, відобразити в ній вказаний дохід та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в декларації”, - відповіли „Економічній правді” у ДПАУ.

Проте, за нього це може зробити банк, який анулював кредит – якщо він не інформував про списання колишнього власника квартири, та не вписав „пробачену” суму у форму №1ДФ. В такому разі банк має „в повному обсязі виконати обов’язки податкового агента” – так зазначають у Податковій.

Юристи, до яких звернулася „ЕП”, стверджують – податкова норма абсурдна. За словами старшого юристу міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлії Яшенкової, подібні проблеми виникають не лише у населення, а і у підприємств. З тією різницею, що вони мають сплатити податок на прибуток, який вони ніби то отримали.

"Необхідно відзначити, що заборгованість по кредиту може бути списана як безнадійна лише в разі неможливості (відсутності у боржника коштів) її погашення. Отже, зобов'язання фізичної особи зі сплати прибуткового податку суперечить елементарним законам логіки. Фізична особа, що не має коштів для погашення заборгованості, також не має і коштів для сплати відповідного податку", - зазначає вона.

На її думку, внесення зміни до ПК щодо встановлення ставки оподаткування в розмірі 0% з такого виду „доходу” є обгрунтованим і необхідним кроком.

З нею погоджується адвокат, партнер ЮФ "Ілляшев та Партнери" Максим Копейчиков. "Нині діючі норми Податкового кодексу дійсно припускають можливість включення до оподатковуваного доходу фізичної особи сум, що анульовані за рішенням банку. Незважаючи на те, що цивільне законодавство не передбачає такого способу припинення зобов'язання як "анулювання боргу", неважко припустити, як фіскали будуть трактувати зазначене вище положення Податкового кодексу. Запропонований законопроект, в разі його прийняття, може стати захистом від можливих претензій з боку податкових органів.", - зазначив він.

Поки що законопроект „завис” у парламенті. Він навряд чи буде прийнятий, тому що його автором є один з опозиціонерів.

А тим часом податківці вже розробили механізм стягнення податку з населення. „Діюча норма є складною для адміністрування податковими органами такого виду доходів. Тому ДПС України були надані пропозиції Міністерству фінансів щодо визначення банку податковим агентом”, - йдеться у відповіді ДПАУ.

Отже, найближчим часом колишні власники квартир зможуть отримати телефонний дзвінок з банку. Їм запропонують прийти і сплатити податок з доходу, який вони отримали, коли втратили житло.

Сергій Лямець

Новини

29 Листопада 2022

ЄС поки не узгодив обмеження ціни на російську нафту

Україні потрібні трансформатори та системи ППО – Кулеба

ДТЕК готовий відновити роботу Трифонівської сонячної електростанції

28 Листопада 2022

Польща пропонує направити на допомогу Україні заарештовані російські активи

При екстрених відключеннях мешканці столиці будуть зі світлом по 2-3 години на добу

Продажі сталі в Німеччині впали до 10-місячного мінімуму

З початку року до ЄС спрямували 63% українського експорту

Криворізькі підприємства Метінвесту передали військовим 300 пічок

Німецькі компанії посилять допомогу енергетичному сектору України

Добудова вітряних електростанцій допоможе зробити енергосистему більш стійкою до обстрілів

В Британії заохочуватимуть мешканців споживати менше енергії 

Енергетична компанія України планує тестовий імпорт е/е з Румунії

По всій Україні запровадили режим аварійних відключень електроенергії - Укренерго

Газпром передумав скорочувати транзит газу в Молдову через Україну

Ціни на нафту падають на тлі протестів у Китаї

Німеччина готова відмовитись від російської нафти з 1 січня

ВСІ НОВИНИ ⇢