Люди пішли за доларами

Точка зору

Національний банк дозволив громадянам купувати в банках валюту приблизно до $5,5 тис. на день. Банкіри вже помітили зростання попиту на готівкову валюту, але очікують збереження профіциту валюти на ринку – сегмент нелегальних операцій буде втрачати свої позиції.

Нові можливості

Національний банк зробив безпрецедентний крок: він позбавив українців стимулів здійснювати валютні операції на чорному ринку. З 5 квітня українці можуть купувати в касах банків і легально працюючих небанківських обмінних пунктах іноземну валюту на суму до 150 тис. грн на день (близько $5,5 тис.). Тоді як ще на початку минулого тижня цей ліміт становив усього 12 тис. грн (близько $440).

У українців відразу виникло питання: чому ліміт втричі вище, ніж обмеження у 50 тис. грн при розрахунках готівкою? «Національний банк підвищив максимальну суму до 150 тис. грн, тобто до суми, понад яку фінансові операції з готівкою підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу», – пояснив свою логіку регулятор. Нижче цього ліміту валюту можна купувати навіть без пред'явлення паспорта.

Лібералізація збільшить офіційний попит на валюту в зв'язку з перерозподілом ринку на користь банків, але в цілому обсяг валютно-обмінних операцій, з урахуванням тіньових, не зміниться. «Після підвищення ліміту на купівлю валюти в одні руки до 150 тис. грн помітно підвищився обіг готівкових операцій банку. Попит зріс разом з пропозицією, тобто банківський готівковий ринок є повністю збалансованим. Більш того, бажаючих продати банкам валюту стало більше, і ми спостерігаємо зниження курсу», – говорить начальник відділу казначейських операцій Форвард Банку Ганна Танцюра.

Відзначимо, що обсяг легальних валютно-обмінних операцій почав зростати ще на початку року, оскільки з січня було скасовано 2-відсотковий пенсійний збір з операцій купівлі готівкової валюти. Цей збір стягували усі банки, багато небанківських обмінних пунктів, але його не було на чорному ринку. В результаті в березні обсяг купівлі валюти населенням в банках виріс в 1,84 раза (до $265 млн) у порівнянні з січнем 2017 року, і в 6,66 (!) раза в порівнянні з березнем 2016 року, коли збір існував.

Курсове питання

Зростання попиту напередодні останнього рішення НБУ не призвело до дестабілізації ринку, оскільки одночасно виріс і обсяг продажу валюти населенням. У березні він виявився рекордним від початку минулого року – $456,1 млн (див. графік).

Приплив валюти до банків дозволить їм відносно безболісно перейти на нові правила НБУ. «Останніми днями на ринку спостерігається підвищена пропозиція іноземної валюти. Якщо в середу котирування учасників ринку за доларом досягали 27,11/27,20 грн/$, то вже до кінця тижня слідом за переважаючою пропозицією іноземної валюти вони опустилися до 26,96/26,99 грн/$. Надалі рух курсу буде обумовлено балансом попиту і пропозиції валюти, а також діями НБУ», – вважає директор департаменту казначейства Піреус Банку Ігор Якобчук.

Уніфікація правил торгівлі в легальному і нелегальному сегментах (великі ліміти і відсутність вимоги ідентифікації клієнтів) сприятиме як зближенню котирувань двох сегментів, так і звуженню спредів. Вже зараз різниця між значеннями купівлі та продажу доларів у багатьох банках становить всього 20 копійок – менше 1%, а долар на чорному ринку дешевше, ніж в банках, в середньому всього на 24 копійки.

При цьому готівковий ринок продовжить рухатися в фарватері міжбанку, обсяги якого в 2017 році зростають. «На даний момент роздрібний ринок іноземної валюти є другорядним у порівнянні з міжбанківським. Останнім часом роздрібний ринок працює з досить вузьким спредом і не демонструє помітної волатильності. Більш того, роздрібний ринок навіть спокійніший за міжбанківський, який час від часу рухається на великих виплатах відшкодування ПДВ. Підвищення лімітів на купівлю іноземної валюти фізичними особами не повинно позначитися на курсі гривні», – вважає головний економіст Альфа-Банку Олексій Блінов.

Вихід з тіні

Банкіри вважають, що тренд перевищення продажу валюти населенням над її купівлею збережеться. У березні профіцит склав $191 млн, що в 2,2 раза більше, ніж лютому, але на 26% менше, ніж в березні минулого року. «Реальних економічних або політичних чинників для підвищення попиту на поточний момент немає. Зростання попиту можливе тільки за умови спекулятивного зростання курсу валюти», – прогнозує начальник управління казначейства Індустріалбанку Антон Марюхнич.

В цілому за I квартал в банках залишилося валюти населення на $330,4 млн, тоді як за аналогічний період минулого року – $521,1 млн. «Поки на ринку пропозиція валюти переважає, що виражається в зниженні курсу. Попит може підвищитися, якщо для цього будуть відповідні передумови, а пом'якшення обмежень однозначно позитивно позначиться на ліквідності ринку і скоротить розрив між готівковим та безготівковим ринком», – говорить провідний експерт сектора продажу казначейських продуктів ОТП Банку Юрій Крохмаль. Максимальний курс на кінець року може скласти близько 30 грн/$ – такий прогноз зробили банкіри після запровадження блокади ОРДЛО.

Губарь Елена

Новини

3 Травня 2024

Туреччина призупинила всю торгівлю з Ізраїлем

2 Травня 2024

Запоріжкокс з початку року збільшив обсяги виробництва

Україна в квітні збільшила імпорт електроенергії на третину

ArcelorMittal очікує на відновлення попиту на сталь у ЄС

Аграрії просять уряд на три місяці продовжити чинне бронювання працівників

ДТЕК Енерго спрямував прибуток за минулий рік на відбудову ТЕС

В Брюселі пройде форум ЄС-Україна з питань оборонної промисловості

Через активну роботу СЕС вдень в Україні зафіксований профіцит електроенергії

Іспанська Tubos Reunidos заявляє про намір стати першім у світі виробником труб без викидів вуглецю

ArcelorMittal закрил коксохімічне виробництво у місті Зениця

Проблеми з судноплавством у Червоному морі можуть тривати до кінця року

Австралія має намір побудувати 25 ГВт вітроенергетичних потужностей

Індійські металурги занепокоєні зростанням імпорту сталі

Одеський Стальканат у 2023 році скоротив чистий прибуток на 13,8%

Україні треба приєднуватись до світового тренду захисту від імпорту китайської сталі

Ворог пошкодив половину украінської енергосистеми

ВСІ НОВИНИ ⇢