Укрзалізниця збиткова через зростання операційних витрат на 80% – експерт

Економіка Металургія Новини Транспорт
Укрзалізниця збиткова через зростання операційних витрат на 80% – експерт

“Укрзалізниця” останнім часом несе збитки через постійне зростання операційних витрат. Про це заявив гендиректор Федерації роботодавців транспорту (ФРТУ) Володимир Гусак, повідомляє ЦТС.

“Монополіст заявляє, що “доходи від перевезень залізної та марганцевої руди не покривають витрати на їх організацію”. Але на рівні обсягів перевезень за видами вантажів, протиріччя у заявах УЗ стають ще більше очевидними. Перевезення руди в липні 2024 були найменшими з початку року, головним чином за рахунок призупинення або скорочення обсягів виробництва окремими ГЗК”, – пояснив Гусак.

За його словами, якщо руда для УЗ “збиткова”, то фінансовий результат УЗ мав би покращитися. Але відбулася протилежна ситуація – при зниженні перевезень руди “Укрзалізниця” стала збитковою. Тобто, менеджмент УЗ або навмисно, або через свою некомпетентність вводить в оману владу і громадськість, адже змінні витрати УЗ складають лише 20% від тарифу. І кожна додаткова тонна вантажу приносить УЗ значний додатковий прибуток

Він також нагадав, що загальний обсяг перевезень “Укрзалізниці” за 7 місяців цього року зріс на 25,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це експорту дозволило збільшити обсяг виробництва українських підприємств, зокрема, гірничо-промислового комплексу, а відповідно – збільшило доходи “Укрзалізниці”. За I півріччя 2024 року порівняно з I півріччям 2023 вони зросли на 8,5 млрд грн, або майже на 20%, що корелюється із обсягами зростань перевезень.

“Чому ж тоді компанія заявляє про загрозу збитковості? Давайте подивимось на витратну частину. У I півріччі 2024 року порівняно з I півріччям 2023 загальні операційні витрати “Укрзалізниці” зросли на понад 10 млрд. грн або більше 25%. Особливо кидається у вічі просто шалене зростання так званих “інших операційних витрат” – на 2,5 млрд грн або 80%! Складається враження, що нинішнє керівництво відверто не хоче контролювати та зменшувати витрати підприємства”, – зауважив Гусак.

Він висловив пропозицію до компанії оприлюднити витрати та дати пояснення менеджменту щодо такого різкого зростання.

“Складається враження, що в кращому разі це зростання витрат просто неконтрольоване. В результаті такої роботи “Укрзалізниця” вимушена шукати додаткові кошти і знову говорить про так звану уніфікацію тарифів, що де-факто є зростанням цін на залізничні перевезення. Але у нинішніх умовах підвищення тарифів буде означати зупинку виробництв на якийсь час, а деякі і зовсім змушені будуть закритися. Відповідно, зупиняться перевезення. Тоді керівництво “Укрзалізниці” на практиці зможе перевірити свої украй суперечливе твердження про те, що зростання перевезень призводить до збитків, а зменшення – до прибутків”, – резюмував експерт.

Нагадаємо, днями керівник УЗ Євген Лященко заявив, що “Укрзалізниця” закінчила липень-серпень зі збитками 600-700 млн грн і очікує невеликий збиток за підсумками року, тому потребує підвищення тарифів на вантажні перевезення. Перше півріччя компанія, як відомо, закінчила з прибутком у понад 3 млрд.

Натомість у Європейській Бізнес Асоціації заявили, що Укрзалізниці варто зосередитись не на підвищенні тарифів, а на зростанні своєї вантажної бази та скороченні витрат (наприклад, операційних), що значно зросли за останній період.

Новини

18 Вересня 2024

Українські підприємства в січні-серпні збільшили імпорт нікелю майже на 70%

Демократи США закликали Байдена схвалити експорт СПГ до України

Взимку дефіцит електроенергії в системі складатиме близько 4 ГВт

Виробництво сталі у Мексиці за підсумками липня впало на 53%

Державне фінансування отримали ще три індустріальні парки

Інтерпайп використовує морський та автотранспорт для доставки залізничної продукції у США та на Близький Схід

В Україні скорочується будівництво нового житла

Укренерго фіксує збільшення споживання е/е і закликає до економії

У Німеччині планують до 2030 року зробити третину металургії зеленою

Бюджет може отримати додатково 100 млрд грн від економічного бронювання – Свириденко

У липні імпорт гарячекатаного рулону в ЄС перевищив 1,5 млн тонн

Nippon Steel продовжила термін розгляду заявки на придбання US Steel

Ворог атакував енергетичну інфраструктуру у восьми областях

Українська економіка у серпні прискорила темпи зростання

Феросплавні підприємства України з початку року скоротили виробництво продукції

В Конгресі США закликали Байдена прискорити експорт скрапленого газу до України

ВСІ НОВИНИ ⇢