Вуглецевий податок коштуватиме Україні 300 млн долл

Екологія Металургія Новини
Вуглецевий податок коштуватиме Україні 300 млн долл

Запровадження вуглецевого податку в ЄС, відомого як CBAM, потенційно може коштувати українським виробникам $300 млн, підрахували в українському офісі консалтингової компанії EY. Особливо цей механізм вдарить по виробникам електроенергії, добрив та металургам, зазначають аналітики у матеріалі для Forbes Україна.

Відповідно до регулювання ЄС, СВАМ буде застосовуватись до таких груп імпортованих товарів: продукції чорної металургії, алюмінію, добрив, цементу, електроенергії. У грудні 2022 року Європейська Рада та Європарламент досягли попередньої угоди щодо CBAM, зокрема розширивши сферу його дії на водень та деякі інші продукти. CBAM передбачає стягнення додаткових платежів із імпортерів зазначених вище товарів, щоб врівноважити їх положення із європейськими виробниками аналогічної продукції, які вже платять додаткові кошти за викиди парникових газів.

У 2021 році Україна експортувала в ЄС товарів на $27,5 млрд, з них під регулювання CBAM підпадають товари на $5,8 млрд, зазначають в EY. На думку аналітиків, після запровадження вуглецевого податку електроенергія від українських ТЕС, що працюють на вігуллі, стане неконкурентоспроможною на ринку ЄС. Водночас з’явиться вікно можливостей для виробників відновлювальних джерел енергії.

Для металургійної галузі головним викликом є значна частка доменно-конвертерного виробництва (приблизно 75%).

«Доменно-конвертерний метод є енергоємним (кокс, вугілля, природний газ) та призводить до більших викидів ПГ. Українська сталь має вищу собівартість (через вищу вартість енергоресурсів) порівняно з Росією, Індією та Китаєм, а також вищі питомі викиди ПГ, особливо порівняно з Туреччиною, де частка електродугової сталі понад 75%», - заначає EY.

За оцінками компанії, для української продукції, виробленої доменно-конвертерним методом, додаткові витрати у зв’язку з запровадженням CBAM, порівняно з конкурентами в ЄС, можуть становити 20–40 €/т. 

Для металургійних комбінатів повного циклу уже в середньостроковій перспективі виникне питання зміни технологічної стратегії та ланцюжка створення вартості. Це потребуватиме інвестицій на десятки мільярдів доларів.

За підрахунками аналітиків, додаткові витрати виробників хімічної продукції (добрива) можуть становити 5–15 €/т продукції. А враховуючи вищі викиди парникових газів на українських цементних заводах, їх додаткові витрати у можуть скласти €6–8 на тонну. 

Новини

7 Червня 2023

Шмигаль заявив про старт програми щодо вступу України до ОЕСР

Україна долучилася до міжнародного процесу зі зменшення промислових викидів

Підрив Каховської ГЕС матиме незворотні наслідки – екокомітет

ArcelorMittal модернизує завод у Бельвалі

У січні-травні китайський імпорт залізної руди зріс на 7,7%

Виробництво сталі в Австрії збільшилося у квітні

Китай у січні-травні збільшив експорт металопродукції на 40,9%

У Чехії ремонтуватимуть танки Т-64 спільно з Укроборонпромом

Nippon Steel проведе злиття трьох дочірніх компаній

Укрнафта планує подвоїти видобуток до 2027 року

Вилучені 2,5 тис тонн російської залізної руди передали до АРМА

Індія може запровадити компенсаційне мито на імпорт плоского прокату 

Метінвест допомагає військовим інженерам ЗСУ зводити фортифікаційні споруди навколо Покровська

Інтерпайп Ніко Тьюб працює у штатному режимі після підриву Каховської ГЕС

Гендиректор МАГАТЕ очолить місію на Запорізьку АЕС після підриву дамби

Майже 20 тис. споживачів знеструмлені внаслідок підриву Каховської ГЕС

ВСІ НОВИНИ ⇢