Науковці бачать два сценарії аварії на ЗАЕС 

Екологія Новини ТЕК

Науковці державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки прорахували наслідки аварії на ЗАЕС за двома можливими сценаріями, про це йде мова на сторінці центру в в Facebook.

За їх словами, з 2011 року на енергоблоках ЗАЕС були впроваджені модернізації, спрямовані на запобігання та/або управління важким аваріям. До таких модернізацій належать мобільні дизель-генератори та мобільні насосні установки для підживлення парогенераторів, басейнів витримки та бризкальних басейнів. Застосування цих систем дозволяє запобігати виникненню важких аварій або суттєво збільшити запас часу на виконання дій персоналом для пом’якшення їх наслідків.

Перш за все науковці зазначили, що всі можливі варіанти розвитку подій на ЗАЕС можуть відбуватися за двома сценаріями:

-аварія з цілою захисною гермооболонкою реактора (контайнментом)

та

– аварія з відкритим контайнментом (або у випадку його відмови/пошкодження).

Згідно із першим сценарієм, Держцентр провів оцінку радіаційних наслідків аварії “Повне знеструмлення енергоблока” на майданчику ЗАЕС. Ця аварія є ідентичною до аварії, що пов’язана з втратою бризкальних басейнів (наприклад, внаслідок втрати ставка-охолоджувача). Він є найбільш несприятливим щодо розвитку аварії з втратою охолоджувальної води, що використовується для відведення тепла від ядерного палива в активній зоні реактора та в басейні витримки відпрацьованого ядерного палива.

“Результати моделювання для гіпотетичної аварії з важким пошкодженням активної зони при повному знеструмленні одного енергоблока ЗАЕС (при цілому/щільному контайнменті) вказують, що радіаційні наслідки від аварії в основному будуть обмежуватись межами санітарно-захисної зони (2,5 км навколо ЗАЕС). А це стосуватиметься здебільшого тільки персоналу ЗАЕС”, – вважають науковці.

У такому разі необхідно обмежити перебування людей на відкритому повітрі у межах санітарно-захисної зони. Йодна профілактика не потрібна.

За другим сценарієм – аварія з відкритим чи пошкодженим контайнментом, також не передбачає необхідності вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини.

“У разі аварії з відкритим (або пошкодженим) контайнментом радіаційні наслідки аварії матимуть ширшу географію і гірші наслідки. Територія забруднення залежатиме від конкретного сценарію та метеорологічних умов”, – йдеться у повідомленні.

У разі такої аварії співробітники Держцентру будуть інформувати населення щодо рівня викидів, розвитку ситуації на аварійному енергоблоці та прогнозованої зони забруднення додатково.

Також повідомляється, що у разі радіаційної аварії на АЕС надійде сповіщення про надзвичайну ситуацію. Почувши сигнал тривоги, необхідно негайно увімкнути радіо, телевізор чи інтернет та послухати повідомлення від влади.

Новини

20 Червня 2025

АРМА готує продаж арештованого судна

Європа на межі економічного застою: МВФ закликає до термінових реформ

Міненерго виступає за подовження мораторію на банкрутство державних шахт ще на рік 

CBAM без зайвого тиску: малі імпортери отримали звільнення від звітності

Деякі контейнерні лінії припинили заходи в порти України через обстріли

Експорт сталевих напівфабрикатів з України скоротився на 25%

Українська промисловість і торгівля підтримують економічне зростання – ІЕД

На шляху до зеленого переходу: Сербія адаптує законодавство під європейський CBAM

Європейський виробник вапна і будматеріалів хоче побудувати завод на Закарпатті

Заборгованість за зелену енергію суттєво зменшилася: держава сплатила 86% у 2025 році

19 Червня 2025

Україна в ОБСЄ заявила про плани Росії ударити по енергетиці

Китай знімає обмеження на металобрухт: що це означає для ринку

В Україні ціни на газ зросли до найвищого рівня

АРМА зафіксувало незаконне використання арештованого заводу Медведчука

Бізнес закликає уряд скоригувати кліматичні зобов’язання України щодо викидів

Nippon Steel завершила поглинання американського виробника сталі US Steel

ВСІ НОВИНИ ⇢