Війна в Україні змінить глобальну торгівлю чавуном на довгі роки

Економіка Металургія Новини
Війна в Україні змінить глобальну торгівлю чавуном на довгі роки

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну вплинуло на більшість товарних ринків у всьому світі. Оскільки на Україну та РФ припадало близько 60% світового експорту товарного чавуну, глобальні ланцюжки його постачання повністю змінились, пише S&P Global.

За підсумками 2022 року Україна експортувала 1,32 млн т чавуну, що на 59% менше в порівнянні з 2021 роком. Основним споживачем українського чавуну у 2022 році були США (38,47%). До війни Сполучені Штати споживали понад половину чавуну, що експортувався з України.

Повернення до довоєнного рівня закордонних постачань на рівні приблизно 250 тис. т на місяць наразі неможливе через знищені та пошкоджені потужності, залежність від ходу бойових дій, виробництва електроенергії тощо. На зростання українського експорту також негативно впливає логістика. У період післявоєнного відновлення економіки зростання внутрішнього попиту на сталь може відстрочити відновлення українського експорту чавуну.

Наразі експорт чавуну та сталі має стратегічне економічне значення для країни. Для його забезпечення українським металургам у найближчому майбутньому доведеться використовувати альтернативні та складніші шляхи. Водночас РФ через вплив санкцій вимушена шукати нові ринки збуту, окрім того, змінились умови ціноутворення на її продукцію.

Постачання до Сполучених Штатів, які становили близько 50% російського експорту чавуну до війни, практично припинилися через кілька місяців після її початку. Прогалину заповнили інші постачальники, в тому числі з Бразилії, України та навіть Індії. Водночас росіяни скорочують виробництво, тимчасово зупиняючи доменні печі, змінюють асортимент продукції та збільшують продажі на альтернативні ринки.

ЄС, попри жорсткі заходи щодо сталі, дозволив вільно імпортувати російський чавун, за винятком підприємств, які безпосередньо потрапили під санкції. Значні обсяги продовжує імпортувати Італія, що є найбільшим покупцем російського чавуну в Євросоюзі, імпорт цієї продукції до Туреччини в першому кварталі 2023-го зріс на 34% р./р.

Оскільки більшість гравців ринку бачать вищі ризики в торгівлі з РФ через санкції, покупці в Туреччині та інших країнах, імовірно, мають більше важелів впливу на ціноутворення щодо російського чавуну. Наприклад, якщо раніше російські меткомбінати торгували ним нарівні з бразильськими, з якими конкурували за ринок США, то тепер продають цю продукцію з ціною приблизно на $100/т FOB нижче, ніж Бразилія.

Сценарій, на який наразі фактично пристала більшість російських комерсантів, полягає в спробі скоротити постачання чавуну на експорт, щоб виробляти більше сталі в поєднанні з перенаправленням обсягів із США до Туреччини, Європи, Близького Сходу та Азії. Окрім того, хоча Туреччина та більшість азійських ринків навряд чи введуть ембарго на російський чавун, з огляду на поточні європейські санкції він цілком може потрапити в поле зору ЄС.

Новини

13 Травня 2024

Керівника та ексголовбуха Полтавського ГЗК судитимуть за несплату податків

Держборг збільшився на $5,7 мільярда 

Невизначеність у системі бронювання може зупинити міжнародні автоперевезення – експерт

Anglo American вдруге відхилила пропозицію BHP про купівлю компанії

ЄС остаточно схвалив торговельний безвіз для України

АМКР у квітні збільшив виплавку сталі на 90%

Через війну великі контейнерні лінії не пускають свої судна до портів України

Експорт арматури із США у березні знизився на 43,1%

У квітні на експорт залізницею відправили 7 млн тонн вантажів

Зима буде складною, труднощі з електропостачанням можуть бути й влітку – Міненерго

Бразильська CSN отримала в I кварталі майже 100 млн дол збитків

З початку року бізнес отримав майже 36 млрд грн пільгових кредитів

Через руйнування росіянами енергетики потрібно вирішувати питання збуту вугілля – Плачков

Китай продовжив антидемпінгові мита на імпорт з нержавіючої сталі

Мінекономіки презентувало каталог індустріальних парків

Сьогодні Україна імпортує рекордний обсяг електроенергії

ВСІ НОВИНИ ⇢