Україні треба повернути її суверенне право на вільну морську торгівлю – Іллічов

Економіка Машинобудівництво Металообробка Металургія Новини ТЕК Теми дня Точка зору Транспорт
Україні треба повернути її суверенне право на вільну морську торгівлю – Іллічов

Формат попередньої зернової угоди має піти в минуле, а Україні треба повернути її суверенне право на вільну морську торгівлю. Таку думку у коментарі МінПрому висловив генеральний директор Федерації роботодавців України Руслан Іллічов.

Він нагадав, що експорт зерна складав лише 40% від довоєнної вантажної бази українських портів. "В Україні існує ряд галузей, які втратили експортні ринки або не можуть забезпечити собі імпортну сировину через те, що згідно укладеної зернової угоди Україна могла торгувати лише продовольчими товарами", - підкреслив гендиректор ФРУ.

Зокрема він вказує,, що гірничо-металургійний комплекс потребує як імпортних поставок сировини для завантаження комбінатів, так і вивезення продукції на експорт до Китаю та США. У 2022 році виробництво в цьому секторі впало на 73%. Крім того експорт титанової та цирконієвої руди і концентрату минулого року скоротився на 43%. Для виробництва алюмінію в Україні потрібен імпорт бокситів, який скоротився на 82%.

"В трубній промисловості відновлення морських шляхів скоротить собівартість продукції і дозволить повернутися до довоєнного випуску – це +38%. Крім цього, відкрити морські шляхи потрібно якнайшвидше - для імпорту вугілля і стабільного проходження зимового періоду. Хімія, мінеральні добрива – це теж експорт, який проходив морським шляхом. Для малого і середнього бізнесу потрібні контейнерні перевезення комплектуючих та напівфабрикатів виробництва", - додав Р.Іллічов також підкресливши, що здешевлення логістики матиме позитивний вплив на собівартість української продукції.

За розрахунками ФРУ, повне розблокування чорноморських портів України для всіх видів вантажів матиме наступний позитивний ефект:

•  + 10% до ВВП України

•  +135 млрд грн. додаткових податкових надходжень на рік

•  +$18 млрд валютної виручки на рік

•  ~0.5 млн. відновлених робочих місць

В той же час гендиректор ФРУ висловив переконання, що захоплення та обстрілювання цивільних суден, що вчинені російською федерацією відповідно до статті 102 Конвенції ООН з морського права, можуть бути кваліфіковані як піратство, в тому числі якщо вони вчинені військовим кораблем. 

"Вказані дії також можна кваліфікувати як серйозні порушення міжнародного гуманітарного права у формі навмисного нападу на цивільний об’єкт у значенні статті 85(3)(a) Додаткового протоколу та статті 8(2)(b)(ii) Римського статуту Міжнародного кримінального суду, або, якщо намір не встановлено поза розумним сумнівом, як невибірковий напад, який може свідомо завдати шкоди цивільному об’єкту та потенційно загрожувати навколишньому середовищу в межах значення статті 85(3)(b) Додаткового протоколу", - переконаний він.

"Ми весь час наголошуємо, що не варто обмежуватися задачею вивозу виключно продовольчої групи товарів з портів України. Просимо міжнародні інстанції сприяти повному розблокуванню портів України для всіх видів вантажів. Завдяки цьому відбудеться нарощення експорту у США, Великобританію, Канаду, Австралію напівфабрикатів чорної та кольорової металургії, відновиться морський імпорт коксівного та енергетичного вугілля з  США в Україну, стане можливим у найближчі 2-3 роки будівництво терміналу LNG і запуск великих поставок газу з США", - резюмував Р.Іллічов.

Новини

22 Вересня 2023

U.S. Steel зупинить останню діючу домну на меткомбінаті Granite City

Експорт конструкційних труб зі США впав на 1,5%

УДП возитиме зерно з Середнього Дунаю до порту Констанца

У II кварталі ВВП України збільшився на 19,5% у порівнянні з минулорічним показником

Перевалка залізної руди у порту Риги за 8 місяців зменшилась на 63%

Нацполіція підозрює посадових осіб Полтавського ГЗК в незаконному використанні корисних копалин

Укренерго заборгувало Гарантованому покупцеві 30 млрд грн

У липні цього року імпорт залізної руди до Туреччини знизився на 12,2%

ArcelorMittal закриє домни на ремонт

Tesla планує збудувати в Індії завод з виробництва акумуляторів

У грудні країни-члени ЄС обговорять членство України в ЄС

Чверть українських видобувних компаній стягуватимуть з рф збитки за шкоду активам

Енергетики відновили роботу пошкодженого ракетною атакою об’єкта

За тиждень бензин на заправках подорожчав на грівню

Індійська JSW Steel продає свої вугільні шахти у США

Дві філіппінські компанії інвестують 2 млрд долл у виробництво нікелю

ВСІ НОВИНИ ⇢