Україна може не отримати 4,4 млрд євро від ЄС на зелений перехід через війну

Екологія Економіка Новини
Україна може не отримати 4,4 млрд євро від ЄС на зелений перехід через війну

Україна може не отримати від ЄС близько €4,4 мільярда потенційного та наявного фінансування до 2027 року на зелену трансформацію через запуск нового механізму Ukraine Facility. Про це попередила координаторка Комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації Ольга Бойко в інтервʼю для Mind, підкресливши, що Ukraine Facility замінить деякі інші програми підтримки.

Вона розповіла, що в ЄС обсяги та напрями фінансування представлені багаторічною фінансовою програмою (Multiannual Financial Framework, MFF).

Програма надає фінансування для країн-членів, країн-кандидатів, партнерських регіонів чи окремих держав. В її рамках функціонують і інші програми, зокрема:

Multi-annual Indicative Programme, MIP – фінансування сталого економічного розвитку, верховенства права та безпеки, екологічної та кліматичної сталості, цифрової трансформації, а також стійкого, гендерно рівного, справедливого та інклюзивного суспільства;

На реалізацію цих реформ Україна у 2021 році отримала €141 мільйон, а з весни 2022 року гроші MIP спрямували на екстрену підтримку внаслідок війни.

Так Україна вже отримала 90% від фінансування на 2021–2024 роки. Бойко зазначила, що загальний передбачений бюджет для України до 2027 року – €2,6 млрд, але у разі запуску Ukraine Facility Україна може втратити доступ до цих коштів. Ukraine Facility (розробляється з літа 2023 року) – новий інструмент фінансування відновлення, відбудови та модернізації України шляхом надання €50 млрд фінансової допомоги у 2024–2027 роках.

Вона пояснила, що лише €2,5 млрд з цієї суми, тобто 5%, передбачено на підтримку євроінтеграційних екологічних реформ й економічних перетворень.

Експертка звернула увагу, що в ЄС також існує Інструмент передвступної підтримки (Instrument for Pre-Accession Assistance, IPA).

Хоча Україна стала кандидатом у червні 2022 року, країна досі не внесена у перелік держав, що можуть отримувати доступ до цього фінансування.

“За задумом ЄС, Ukraine Facility замінить деякі інші програми підтримки. Як наслідок, Україна не лише не одержить на зелену трансформацію €923 млн в рамках MIP, а й також може забути про €3,5 млрд допомоги, на яку претендувала б завдяки IPA до 2027 року”, – підкреслила експертка.

На її думку, у рамках Ukraine Facility доцільно розглянути можливість підтримки зеленого переходу української економіки, наприклад у вигляді грантів чи інших форм співфінансування проєктів у провідних галузях промисловості. Це забезпечить традиційну підтримку країн перед вступом до ЄС з фондів, якими користувалися інші країни.

Новини

Україна може не отримати 4,4 млрд євро від ЄС на зелений перехід через війну

Декілька світових виробників літію призупинили виробництво

У 2023 році Бразилія збільшила експорт залізної руди на 10%

За рік український ринок електромобілів зріс майже втричі

Білий дім обговорив з представниками ВПК виробництво зброї для України

Глобальні викиди скоротяться на 10% до 2030 року, а мають на 43% – дослідження

Запоріжкокс збільшив випуск продукції на 16%

У черзі на в’їзд в Україну продовжують стояти близько 2 тис. вантажівок

Інфляція в єврозоні у грудні 2023 року зросла на 2,9%

Українцям відключатимуть світло через борги за комуналку

Дефіцит держбюджету сягнув 1,33 трлн грн 

Викиди Німеччини скоротилися до найнижчого рівня

8 Січня 2024

Нідерланди через мороз поновили видобуток газу у Гронінгені

Ціна на нафту марки Brent наблизилася до 75 дол/барель

Укренерго повідомляє про швидке зростання споживання і закликає до економії

Світове виробництво нержавіючої сталі збільшилось на 2,5%

ВСІ НОВИНИ ⇢