Україна має право скористатися відстрочкою сплати екологічного мита СВАМ – ЦЕРН

Екологія Економіка Новини Точка зору
Україна має право скористатися відстрочкою сплати екологічного мита СВАМ – ЦЕРН

Запровадження європейського екологічного мита СВАМ загрожує Україні не тільки втратою мільярдів ВВП, але виживанню українських експортних галузей, зокрема металургії. Тому українська влада має наполягати на відстроченні запровадження цього мита для України, використовуючи пункт про форс-мажор.

Про це заявив генеральний директор “Центру Екології та Розвитку Нових технологій” (ЦЕРН) Владислав Антипов.

“Українська продукція, яка потрапляє під СВАМ – це в першу чергу металургійна, добрива, електроенергія, водень, цемент та багато іншого. Це створює значне навантаження для українських виробників, тим більше, що ціна СВАМ-сертифікатів буде зростати з роками”, – пояснив експерт.

“Тому, на мою думку і на думку експертного середовища, найбільш правильно буде для України скористатися пунктом регламенту СВАМ, який передбачає те, що у форс-мажорних ситуаціях країна, яка потрапила до стану форс-мажору, може отримати право відтермінувати дію СВАМ. На нашу думку, складно уявити щось більш форс-мажорне, ніж війна. Тому ми публічно завжди закликаємо наших перемовників з ЄС звернути на це увагу і подати заяву до Європейської комісії”, – додав Антипов.

Він також розповів, що цими питаннями займається європейський департамент податків та мит – TAXUD. Саме туди необхідно подати заявку про те, що Україна просить відтермінувати введення СВАМ для української продукції через стан війни та неспровоковану російську агресію. Експерт наголосив, що це потрібно зробити якнайшвидше, адже під дію СВАМ потрапить український експорт вартістю майже $5 мільярдів і збитки для держави будуть дуже значними.

“Втрати ВВП до 2030 року будуть вимірюватися мільярдами. Вже у 2030-му ми втратимо десь біля $7 мільярдів інвестицій. Постає питання, чи залишиться українська металургія конкурентоздатною на європейському ринку. Тобто, це не питання, скільки буде заробляти українська металургія, а чи зможе вона взагалі там вижити. Звичайно, під час війни ці та інші проблеми відходять на другий план. Але якщо підприємство не буде мати грошей навіть на банальні ремонти, то воно просто не виживе”, – зауважив Антипов. 

За його словами, перемовини щодо СВАМ продовжуються – днями Україну мають відвідати представники департаменту зміни клімату, а також митного і податкового департаменту TAXUD. Але позиція української сторони у цьому питанні може бути активнішою.

“Перемовини йдуть, але поки не можна сказати, що є якийсь успіх. Має бути питання політичної волі, й у тому числі політичної волі нашого уряду, який має звернутися до ЄС. Ми розуміємо, що в уряду є дуже багато питань, якими вони займаються. Може, до цього не доходять руки. Але це дуже важливо для українського бізнесу”, – додав експерт.

Новини

30 Квітня 2025

Брухт на мільярди: Укрзалізниця готується списати 60 тис вагонів

Єврокомісія допоможе Україні залучити інвестиції в зелену енергетику через спеціальний фонд

Розкрадання на УЗ: нардепа Бондаря залишили під вартою

Tubacex побудує перший завод з виробництва безшовних труб у Казахстані

29 Квітня 2025

У 2025-му виробництво цинку та свинцю перевищить попит

Україна не зверталася до ЄС у питанні відстрочення екологічного мита СВАМ – Єврокомісія

Казахстан продовжив антидемпінгові заходи щодо прокату з України

Кабмін прийняв важливе рішення щодо тарифів на електроенергію

Світове виробництво міді зросте на тлі стриманого попиту – прогноз

Світові ціни на нафту падають через торговельну напругу між США та Китаєм

У ЄС розробляють стандартні ціни на вуглецеві квоти 

УЗ вперше перевезла нафтопродукти за маршрутом Литва – Польща – Україна 

Імпорт електромобілів в Україну зріс на понад чверть

28 Квітня 2025

Іспанія готується до водневої епохи: Enagas запускає масштабний проєкт

Китайський сталеливарний гігант закликає уникати жорсткого контролю над виробництвом

Росія відправила перший вантажний потяг в Крим через окуповані території

ВСІ НОВИНИ ⇢