CBAM не повинен добити українську промисловість – експерт

Екологія Економіка Новини Точка зору
CBAM не повинен добити українську промисловість – експерт

Україна готує звернення до Європейської комісії, щоб розпочати формалізовані переговори про відтермінування CBAM для України. В Українському союзі промисловців і підприємців зазначають: це необхідне рішення, яке діловий союз обстоював ще з минулого року. В умовах повномасштабної війни з російським агресором та дефіциту ресурсів запровадження додаткових вуглецевих зборів є критичним для української промисловості.

Про те, що Кабінет Міністрів України планує ініціювати офіційне звернення до Європейського Союзу з проханням відтермінувати дію механізму CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) щодо українського експорту, повідомив Торговий представник України Тарас Качка. Наразі CBAM діє в обмеженому форматі, а з 1 січня 2026 року очікується повноцінне розгортання механізму. Йдеться про податок на вуглецеві викиди на ввезену продукцію металургійної, цементної, хімічної та інших галузей. За попередніми підрахунками, його запровадження коштувало б нашим виробникам понад мільярд євро.

Тому УСПП неодноразово звертався до урядових структур, європейських партнерів та міжнародних організацій із закликом врахувати виняткові умови, в яких працює українська промисловість.

«Ми ще минулого року наголошували, що застосування CBAM без перехідного періоду чи винятків для України — це економічно згубне рішення. У березні цього року ми знову звертались до Уряду з аргументами від бізнесу й експертів. УСПП послідовно підтримує євроінтеграцію, але підходи щодо вуглецевих мит мають бути справедливими й реалістичними», — зазначають в діловому союзі.

Промисловість України наразі працює в умовах повномасштабної війни: підприємства зазнають руйнувань від ворожих обстрілів, стикаються з браком обігових коштів, втрачають ринки та паралельно змушені інвестувати в енергетичну автономність, щоби уникнути простоїв у блекаути. Запровадження додаткового мита за викиди СО₂ без урахування цих факторів — це прямий удар по конкурентоспроможності українського експорту.

УСПП підкреслює, що CBAM не повинен стати новою торговельною стіною між Україною та ЄС. Союз закликає європейських партнерів проявити солідарність – не лише політичну, але й економічну, адже це також частина колективної безпеки.

УСПП, Антикризовий штаб стійкості економіки в умовах воєнного стану разом із галузевими об’єднаннями готують цільове засідання з питань погоджених із ЄС дій по реалізації політики декарбонізації.

«ЄС має врахувати, що Україна захищає не лише себе, а й безпеку Європи. Тому і підтримка має бути відповідною — включно з економічними винятками на період війни та відновлення від наслідків російської агресії», — наголосив президент УСПП Анатолій Кінах.

Новини

17 Червня 2025

ЄС не знижуватиме стелю цін на нафту РФ без підтримки G7

Україна першою в Європі прийняла нацстандарт щодо екоіндустріальних парків

АРМА ініціювало встановлення заборони на вихід в море 9 арештованим російським суднам

Велика Британія та її союзники з G7 оголосять про нові санкції проти Росії 

Україна розблоковує ключове родовище літію для співпраці з США

Один із найбільших хімзаводів Росії зупинив роботу після удару дронів

16 Червня 2025

Бензин подорожчав на гривню після стрибка світових цін на нафту

Сталеве перезавантаження: ArcelorMittal централізує обробку сортового прокату

Росія проводить незаконну перевалку нафти поблизу Греції

США не підтримують зниження цінової стелі на російську нафту — Bloomberg

Туреччина підвищує плату за прохід протоками

Індійський сталеливарний гігант скоротить викиди CO2 на 42% до 2030 року

Трамп схвалив поглинання U.S. Steel японською Nippon Steel за $15 млрд

Китай залишив США без ключових матеріалів для ракет і винищувачів

Євросоюз заборонить європейським терміналам приймати скраплений газ з РФ 

13 Червня 2025

Велика Британія та США обговорюють зниження тарифів на авто та сталь

ВСІ НОВИНИ ⇢