Залізна завіса

Точка зору

Чому зменшення обсягів виробництва металу в Україні — тимчасове явище. Падіння світових цін захопило металовиробників зненацька, зокрема і в Україні.

У серпні цього року обсяги виплавки сталі в Україні порівняно з липнем зменшилися на 12,45%. За 8 місяців 2008-го Arcelor Mittal Кривий Ріг скоротив обсяги виробництва готового прокату проти аналогічного періоду 2007-го на 8,4%, Дніпропетровський метзавод ім. Петровського — на 8%, ММК ім. Ілліча — на 6%.
Основна причина сповільнення темпів зростання металургійної галузі — зниження попиту на металопродукцію і стрімке здешевлення металу на світовому ринку. Із січня по липень 2008-го квадратна заготовка подорожчала з 614 до 1183 дол. за тонну, однак значне зростання цін не було економічно обґрунтованим: їх багато в чому підганяли спекулянти. Влітку попит на метал різко знизився: побоюючись подальшого підвищення цін, споживачі (приміром, машинобудівні компанії) закупили сировини на кілька місяців наперед. Як результат — у вересні вартість квадратної заготовки порівняно з липнем знизилася на 40% (до 715 дол. за тонну).
Падіння світових цін захопило металовиробників зненацька, зокрема і в Україні. У I півріччі вітчизняні металурги працювали за спотовими контрактами (з негайною оплатою і поставкою «на сьогодні»). Спотова тактика продажу була вигідною, оскільки ціни підвищувалися кожні два тижні. Водночас до осені в українських металургів зовсім не виявилося укладених довгострокових контрактів (на поставку в майбутньому у встановлений термін за фіксованою ціною і в певному обсязі). Тобто забезпечити собі стабільний продаж метзаводи зараз не можуть.
Про серйозність проблеми свідчить той факт, що український уряд, який раніше не жалував металургів, з 1 вересня звільнив метпідприємства від сплати цільової надбавки на природний газ у розмірі 12%. Пішла назустріч металургам і Укрзалізниця, знизивши для них тарифи на вантажні перевезення на 10%. Але, схоже, ці кроки не допомогли ринку: за даними галузевих аналітиків, у вересні обсяги метвиробництва і далі знижувалися.
Утім чорна смуга для наших металургів триватиме недовго. «Через кілька тижнів падіння цін на метал припиниться, можливо, вони навіть почнуть зростати», — прогнозує аналітик ІК Dragon Capital Іван Харчук. Можливе підвищення цін буде пов’язане з планованим скороченням обсягів виробництва світовими металовиробниками (Arcelor Mittal, Baosteel) на 10-15%. Утім навіть якщо світові ціни на метал не підвищаться, українські комбінати у збитку не залишаться. За словами Івана Харчука, за нинішньої вартості металопродукції та цін на сировину заводи можуть працювати з рентабельністю 5-10% (до літнього падіння цін показник становив 10-15%).

Новини

20 Травня 2024

Влада Індії планує стимулювати виробництво ЗРС з низькосортних руд

Вартість кредитів для підприємств поступово скорочується

УЗ скасувала аукціони з продажу металобрухту

British Steel постачатиме залізничні рейки до Туреччини

НКРЕКП підвищило ціни на електроенергію для бізнесу

Індійська JSW Steel знайшла коксівне вугілля в Мозамбіку

Турецька Habas отримала дозвіл на будівництво прокатного заводу

Україна наростила експорт сталевих напівфабрикатів майже вдвічі

Метинвест в I кварталі скоротив виплавку сталі, але збільшив виробництво ЗРС

Виробництво сталі у Китаї відстає від минулорічних показників

Заводи в Україні змушені наймати жінок через брак персоналу

За підсумками січня-квітня імпорт довгого прокату в Україну зріс на 9,9%

Мінекономіки представило проєкт оновленого порядку стимулювання для індустріальних парків

Британія запровадила санкції щодо одного з найбільших контейнерних терміналів росії

Ціни на золото встановили новий рекорд

Українські підприємства збільшили імпорт нікелю на 60%

ВСІ НОВИНИ ⇢