ЄС знайшов спосіб, як Україні стягнути з росії збитки за шкоду природі
ЕкологіяЄвропейський механізм коригування вуглецевих кордонів CBAM може стати джерелом для компенсації екологічних збитків, що завдала росія Україні під час повномасштабної війни.
Це може стати одним з обхідних шляхів для примусової компенсації, якщо росія відмовиться відшкодовувати збитки добровільно, адже не зможе уникнути сплати вуглецевого мита, повідомляє Financial Times.
Зазначається, що наразі екозбитки від російської агресії вже сягнули $51 мільярда. За даними Міжнародного фонду дикої природи в Україні: знищено 280 000 гектарів лісів; під загрозою знищення опинилися понад 600 видів тварин, 750 видів грибів та рослин; 6 мільйонів людей мають обмежений доступ до питної води, або взагалі його не мають.
В матеріалі підкреслили, що CBAM передбачає додаткову плату за викиди вуглецю, що містяться у певних товарах, які імпортуються до ЄС. Ці кошти будуть направлятись у три екологічні фонди, одним з яких є Соціальний кліматичний фонд (SCF).
Фонд підтримує декарбонізацію у країнах, що розвиваються, та може стати частиною компенсаційного механізму в Україні. Автори наголосили, що торгівля ЄС та росії, попри санкції, все ще залишається на високому рівні.
Так у 2022 році експорт заліза, сталі та алюмінію становив $8,9 мільярда, що охоплює лише 4,55% загального обсягу імпорту ЄС з росії. Зазначається, що компенсація через CBAM має дві ключові переваги, а саме: зменшить навантаження на європейські бюджети для відновлення України; змусить росію платити, навіть попри різні сценарії розвитку подій та її небажання.
“Мито може не тільки фінансувати післявоєнне “зелене” відновлення України, а й знизити здатність Москви фінансувати свої військові зусилля. CBAM може зробити подальший внесок у декарбонізацію Росії, стимулюючи інвестиції в сталий розвиток”, – йдеться у матеріалі.
Нагадаємо, депутати Європарламенту 18 квітня схвалили угоди щодо реформи системи торгівлі викидами (ETS), механізму регулювання вуглецевих кордонів (CBAM) та створення соціального кліматичного фонду (SCF).
Підпишіться на Minprom у Telegram, щоб залишатися в курсі важливих новин
Відкрити Telegram