Нацбанк фіксує відновлення на ринку нерухомості

Економіка Новини
Нацбанк фіксує відновлення на ринку нерухомості

Ринок нерухомості поволі відновлюється – попит пожвавлюється передусім на готове житло. При цьому зріс попит на оренду, також значно зросли обсяги пільгової іпотеки. Про це під час презентації Звіту про фінансову стабільність заявила директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова.

“Ринок нерухомості поволі відновлюється, але позитивні тенденції нині властиві лише вторинному ринку. Тобто, попит пожвавлюється передусім на готове житло. 

Зростає кількість угод, але залишається значно нижчою, ніж показники до повномасштабного вторгнення”, – заявила Дадашова.

За її словами, через певний наявний попит на вторинному ринку ціни там підтримуються на поточних рівнях, навіть незначно зростають. 

“Разом із тим, дуже зросла привабливість і важливість оренди – зріс попит на оренду, відповідно, серйозно відновились ціни, особливо в Києві. Це все призвело до того, що показник, який вказує на стан ринку, а саме співвідношення цін на купівлю нерухомості до цін оренди, повернулося до свого довгостроково середнього рівня”, – додала вона.

За словами Дадашової, це вказує на певне балансування та стабілізацію цього сегменту.

Водночас первинний ринок, за її словами, залишається у досить скрутному стані – попит пригнічений, інвестиційного попиту також майже немає. Ризики – як безпекові, так і фінансові для будівельної галузі – досить суттєві. 

Очікувати у найближчій перспективі на динамічне відновлення цього сектору не доводиться, підкреслила Дадашова.

При цьому, йдеться у звіті НБУ обсяги пільгової іпотеки значно зросли. Так, несубсидійована іпотека зараз майже відсутня, позики на купівлю житла надаються лише за програмою “єОселя”.

“Отримання кредитів від банків Укрфінжитлом – оператором програми – у другій половині року активізувало кредитування. У листопаді обсяг виданих за програмою кредитів майже вдвічі перевищив обсяг усіх іпотек за повний 2021 рік. Загалом в портфелі “єОселі” вже понад 5,5 тисяч кредитів обсягом більше 8 млрд грн. Це вже більше половини сукупного іпотечного портфеля банків”, – йдеться у звіті.

У регіональному розрізі лідер іпотечного кредитування – Київська область, де від початку року було видано трохи більше чверті загального обсягу пільгових кредитів. Київ – на другому місці, додають в НБУ.

Майже всі кредити надаються на купівлю готового житла: дві третини – житло на вторинному ринку, третина – на готове житло, придбане у забудовника. Позики на недобудоване житло можна отримати виключно в акредитованих житлових комплексах, що відповідають усім вимогам законодавства.

Кількість акредитованих комплексів поволі зростає, на початок грудня таких об’єктів вже 21. Однак позики на житло, що будується, становлять менше 1 відсотка від виданих за “єОселею” іпотек. Ознак відновлення несубсидованої іпотеки наразі немає. Низький попит, високі процентні ставки та вартість житла обмежують розвиток цього сегменту, резюмує Нацбанк.

Новини

22 Квітня 2024

У Хмельницькій області готуються подвоїти кількість індустріальних парків

Окупанти завдали понад $63 млрд збитків довкіллю України

Westinghouse проводить дослідження щодо добудови двох енергоблоків на ХАЕС

Блекауту не буде – енергосистема цілісна – Міненергетики

ЄС знову обіцяє санкції щодо танкерів, які перевозять російську нафту

У Кабміні розробляють порядок бронювання працівників через Дію

ФРУ звернулась до уряду з рекомендаціями врегулювання питань СВАМ

Ціни на природний газ зросли до максимуму за п’ять місяців

Поляки розблокували пункт пропуску Ягодин – Дорогуськ

УЗ відтермінувала списання майже 14,5 тис вантажних вагонів

Ізраїль обмежить експорт металобрухту

Норнікель через санкції закриє завод в РФ і побудує новий в Китаї

Метінвест у I кварталі збільшив сплату податків на 70%

Південна Корея виділить Україні гуманітарну допомогу в розмірі $200 млн

Енергетики фіксують дефіцит в системі і закликають громадян до економії

Україна втратила величезний обсяг генерації, зима буде викликом

ВСІ НОВИНИ ⇢