Засновник Clust Руслан Тимофєєв розповів, що чекає український ринок інвестицій у 2024

Технології
Засновник Clust Руслан Тимофєєв розповів, що чекає український ринок інвестицій у 2024

Можливість великого збагачення для інвесторів в Україні виникає через наявність недооцінених активів та зростання ризиків у зв’язку з війною. Варто тільки знайти відповідний актив. Можливі напрями пошуку включають фондовий ринок, сектор стартапів, нерухомість або земельні угіддя. Інвестор і засновник Венчур Білдера Clust Руслан Тимофєєв поділився своїми думками про те, що чекає на український ринок інвестицій, а також розповів, які інвестиції в новому році можуть стати прибутковими.

Тимофєєв Руслан Сергійович – український інвестор та стартапер, якому належить кілька великих проєктів, у тому числі стартап студія Clust. Саме в рамках ініціативи Clust у Києві розпочалося будівництво першого смарт притулку, завдяки якому студенти зможуть продовжувати безпечне навчання офлайн навіть під час війни.

Як формувати інвестиційний портфель у період змін 

Україна вже розглядається як складова західної цивілізації, і Руслан Тимофєєв вважає, що важливо взяти за основу стратегію західного інвестора. Згідно з його поглядом, в портфелі західного інвестора чверть виділяється на нерухомість, половина на різні форми бізнесу – як прямі, так і портфельні інвестиції, а ще чверть призначена на короткострокові активи, тобто були гроші, доступні для вилучення при потребі.

Руслан Тимофєєв стверджує, що наразі ринок знаходиться на роздоріжжі, де він може або зрости, або зазнати спаду. У цей момент рекомендується інвесторам звернути увагу на довгострокові облігації та золото. Особливо важливо спостерігати за золотом, оскільки його ціна може зростати в разі “друку грошей”.

Інвестиції в венчурний бізнес

Існує декілька трендів у венчурній сфері, які важливо враховувати як у поточному, так і в наступному році. Руслан Тимофєєв виділяє наступні:

  1. Суттєве зменшення інвестицій в галузі інформаційних технологій. Це обумовлено кількома факторами, такими як рецесія в сфері ІТ, зростання процентних ставок, інфляція, війна. Однак на фоні цього спостерігається можливість здійснення інвестицій в період спаду ринку. Сьогодні компанії, які розглядаються для інвестування, оцінюються приблизно у 6-7 разів відносно обсягу річних доходів (ARR), що порівнюється із показниками у 20 ARR два роки тому. Тобто наразі наступив ідеальний момент для здійснення інвестицій під час ринкового спаду, коли багато людей бачать лише негативні тенденції.
  2. Тренд інвестування в форматі Venture Debt. З огляду на те, що процентні ставки навіть у Сполучених Штатах досягли рівня 7-8%, стартапи розглядають можливість укладення угод із включенням елементів Venture Debt. Іншими словами, стартапи готові привертати кошти під відсотки, що суттєво нагадує узяття кредиту. Це створює можливості для інвесторів отримувати 10-12% річних в доларах. Руслан Тимофєєв позначає, що цей продукт також виявляється високо популярним серед інвесторів та активно розвивається.
  3. В Європі та США стає стандартом інвестування синдикатами на раундах, це відмінно від України. Сьогодні інвестувати колективно з чеками на суму від $5 до $10 тис. стало набагато простіше та безпечніше порівняно з п’ятьма роками тому. Великі та дійсно перспективні проєкти із задоволенням привертають інвестиції синдикатів з чеками, які не поступаються за розміром традиційним фондам.

Якщо аналізувати дані за останні 15 років, то венчурна індустрія видає один із найвищих рівнів прибутковості, випереджаючи навіть нерухомість та інші галузі.

Інвестування у землю

Інвестування у землю також є привабливою можливістю, на яку варто звернути увагу, за словами Руслана Тімофєєва. В агросекторі, навіть у важкі військові роки, спостерігається позитивний рух, особливо у напрямку переробки, де існує значний потенціал для збільшення доданої вартості.

Для інвесторів з великими намірами і бажанням глибше досліджувати свої інвестиції, привабливими можуть бути сфери агробізнесу та переробки. З іншого боку, для тих, хто шукає більш пасивний підхід, земля може бути відмінною альтернативою. Вартість землі демонструє високий потенціал, навіть у період війни, збільшуючись в середньому на 15%.

Інвестування у нерухомість

Руслан Тімофєєв вказує на потенційні можливості інвестування у нерухомість, проте зауважує, що не всі об’єкти будуть прибутковими в цьому секторі. Сегмент висококласної преміальної нерухомості може виявитися важкодоступним, і він не обіцяє особливих прибутків через те, що цей ринок буде останнім, що відновиться. Багато українців із достатком вже виїхали за кордон, що створює тиск на цей сегмент ринку. Значно більша привабливість може бути у сфері доходної нерухомості.

Важливим аспектом є вибір досвідченого оператора. Якщо він здатний забезпечити прибуток, тоді інвестори можуть очікувати виплат дивідендів. Проте наразі непрактично розраховувати на доходність в розмірі 15-18%. Упродовж 2023 року спостерігається значний попит від приватних інвесторів на проєкти з невеликим порогом входу для отримання пасивного доходу.

Новини

24 Травня 2024

Уряд зареєстрував новий індустріальний парк

Вже по 40 – курс гривні до долара оновив історичний мінімум

Україна відвантажила на ринок ЄС 291,6 тис. тонн сталевих напівфабрикатів

Виробництво сталі в Бразилії знизилося

Через пару років нова розподілена генерація повинна замістити існуючу теплову

Бразильські металурги запланували інвестиції в обсязі 19 млрд дол

Перу планує цього року збільшити виробництво міді до 3 млн тонн

Підвищення акцизу на пальне погіршить стан економіки та населення  – Кінах

До кінця травня уряд ухвалить рішення про підвищення тарифів на е/е для населення

Thyssenkrupp продає 20% сталеливарного бізнесу холдингу EPCG

Польський виробник коксівного вугілля проінвестував в оновлення потужностей 1,3 млрд

Киян взимку чекають тижневі блекаути

Італія планує експортувати зелену енергію з Африки підводними трубопроводами

Укрзалізниця планує придбати 80 електровозів

Цього року Україна розраховує отримати від МВФ ще три транші на 4,5 млрд дол.

Через хмарність СЕС не працюватимуть на повну – енергетики попереджають про відключення

ВСІ НОВИНИ ⇢